zatytułowałam mojego bloga "motyle mego zycia" na cześć pisarza i podróznika Arkadego Fiedlera, ktory napisał ksiązkę o właśnie takim tytule. Jest dla mnie jedną z najwazniejszych pozycji w mojej biblioteczce, a sam jej autor pisząc ją (jak i wiele innych) uczy nie tylko o pięknie motyli, ale takze o tym, ze warto wierzyć w siebie i w swoje marzenia.

sobota, 12 listopada 2011

Modraszek srebroplamek (Plebejus argyrognomon)







Bergstrasser, 1779










WYGLĄD



Długośc przedniego skrzydła tego motyla wynosi od około 14mm do 16 mm. Rozpiętość skrzydeł: od 25 do 32 mm. W tym gatunku bardzo wyraźnie można zaobserwować dymorfizm płciowy.Wierzch skrzedeł błękitny, z biao-brązowymi obwódkami.






Na spodzie tylnego skrzydełka jest pole z pomarańczowym paskiem oraz plamkami.Nie ma kolców na goleniach.







ROZMIESZCZENIE, ZASIĘG, WYSTĘPOWANIE


Ten motyl występuje w dwóch pokoleniach. Pierwsze w połowie maja do początku lipca, a drugie od końca lipca do początku września.W Skandynawii jedno pokolenie: od końca czerwca do końca czerwca(m w zależnosci od sezonu).






Jest to gatunek europejski, występujący głównie we Francji, północnym zachodzie Szwajcarii, we Włoszech, Niemczech, południowej Norwegii, południowej Szwecji oraz wschodniej Łotwy. Również spotykany na Bałkanach i północnej Grecji. W Polsce głownie od Jury Krakowsko-Częstochowskiej po Lubelszczyznę.
Występuje geograficzna zmienność koloru skrzydeł u samic.Motyle które są spotykane na Bałkanach oraz na terenie Grecji są często większe niż w innych regionach a ich wierzch skrzydeł jest brązowy. W Skandynawii ich skrzydła są lśniąconiebieskie.












ROZWÓJ
Modraszek srebroplamek tworzy niezbyt liczne populacje prowadzące raczej osiadły tryb życia.Można je spotkać w trawiastych, urzaczonych i ukwiecionych miejscach. 
Samice składają pojedyńczo białe jaja na spodniej lub wierzhcniej stronie liści. Gąsienice wylęgają się z nich po upływie tygodnia.Są one aktywne raczej po zmierzchu. Ich rozwój trwa 1-2 miesiące, po czym następuje przepoczwarzenie. Poczwarki są jasnozielone z linią grzbietową tej samej barwy, lecz jaśniejszym odwłokiem.Motyle wylęgają się po dwóch tygodniach.Jaja składane przez samice z drugiego pokolenia zimują.


CIEKAWOSTKA
ich roślinami żywicielskimi są Cornilla varia oraz Astragalus glycyphyllos, jednak w krajach skandynawskich A.glycyphyllos jest ich jedyną rośliną żywicielską. tak samo jest również w Grecji, mimo iż występują tam oba gatunki roślin.




Zdjęcia:

nagrzyby.pl

parki-michal.prv

fotoplatforma.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz