zatytułowałam mojego bloga "motyle mego zycia" na cześć pisarza i podróznika Arkadego Fiedlera, ktory napisał ksiązkę o właśnie takim tytule. Jest dla mnie jedną z najwazniejszych pozycji w mojej biblioteczce, a sam jej autor pisząc ją (jak i wiele innych) uczy nie tylko o pięknie motyli, ale takze o tym, ze warto wierzyć w siebie i w swoje marzenia.

piątek, 4 listopada 2011

Latolistek cytrynek (Gonepteryx rhamni)







Linnaeus, 1758

Należy do najdłużej żyjących motyli w postaci imago.

WYGLĄD




Rozpiętość skrzydeł wynosi 60mm, długość przedniego skrzydła od 26 do 31 mm.
Samce cytrynka mają jaskrawożółty wierzch skrzydeł, samice są zielonkawożółte. Spód skrzydeł samców jest żółtozielony, a złożone skrzydła przypominają świeży liść. Samice mają znacznie jaśniejszy spód. U obu płci występuje mała brązowa plamka na każdym skrzydle. Kanciasty kształt skrzydeł również przyczynia się do liściowego wyglądu skrzydeł.
Gąsienia jest smukła, zielona z cienkim białym paskiem wzdłuż boków, żeruje na kruszynie i szakłaku.





WYSTĘPOWANIE, ZASIĘG, ROZMIESZCZENIE


 występuje w jednym pokoleniu w Europie(lipiec/czerwiec), oraz w Afryce (maj/październik) z przerwą na sen zimowy.Zimujące okazy pojawiają się ponownie na przełomie marca i wczesnego maja. Można go spotkać cały rok. Jest szeroko rozpowszechniony.Występuje w całej Europie, w górzystych terenach północno zachodniej Afryki. Jest nieobecny na wyspach Atlantyku.








ROZWÓJ


Samice skłądają białawe jaja, (częściej) pojedynczo lub (rzadziej) po kilka na pąkach lub spodzie rozwijającej się rośliny żywicielskiej. Czasem też na ich gałązkach.Wylęg następuje po 1-2 tygodni. Młode gąsienice siedzą wzdłuż nerwów na spodniej stronie liści, z czasem przenosząc się wierzch. Rozwój gąsienic trwa około miesiąca, przechodząc przez ten czas pięć stadiów larwalnych. Przed przepoczwarzeniem przysnuwają się jedwabną nitką do gałązki. Przypominają wtedy zwinięty liść. Wylęgają się po około dwóch tygodniach( najczęściej na początku lipca, wyjątkowo mogą dożyć do lipca roku następnego).







CIEKAWOSTKA


Prawdopodobnie cytrynek przyczynił się do wynalezienia angielskiego terminu dla wszystkich motyli tj.butterfly, jako że początkowo był nazywany butter-coloured-fly









niektóre zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum PRzyrodniczego Jeleniej Góry oraz Cz hwastowiska Warszawszkiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz