zatytułowałam mojego bloga "motyle mego zycia" na cześć pisarza i podróznika Arkadego Fiedlera, ktory napisał ksiązkę o właśnie takim tytule. Jest dla mnie jedną z najwazniejszych pozycji w mojej biblioteczce, a sam jej autor pisząc ją (jak i wiele innych) uczy nie tylko o pięknie motyli, ale takze o tym, ze warto wierzyć w siebie i w swoje marzenia.

piątek, 25 listopada 2011

REKORDY cz.1

Największy motyl Polski

Największym polskim motylem jest Jesionka wstęgówka (Catocala fraxini- Linnaeus 1758) należy ona do rodziny sówkowatych (Noctuidae), podrodziny wstęgówek. Występuje w całej palearktyce, w Polsce występuje na terenie całego kraju. Przeważnie przebywa w borach mieszanych, w okolicy dębów. Przednie skrzydła o zmiennym ubarwieniu, od jednolicie ciemnoszarego do jasnoszarego z ciemnym deseniem. Tylne skrzydła są czarne z pojedynczą niebieską przepaską oraz białym paskiem przy krawędzi zewnętrznej. Jego gąsienice żywią się głównie liśćmi topoli, a czasem też wierzby, jesionu, dębów. Motyl lata od połowy lipca do połowy października. Osiąga rozpiętość skrzydeł do 12 cm.







Gigant z Europy

Pawica gruszówka  (Saturnia pyri- Denis & Schiffermuller 1775) jest największym motylem żyjącym w Europie..Teoretycznie występuje on w naszej krainie, ale w Polsce się nie pojawia, ponieważ wolą południowe kraje Europy. Ostatnio w Polsce widziano go w okresie międzywojennym. Na górnej części ich skrzydeł mają po jednym czarnym oczku z jaśniejszym obrzeżem. Przechodzi przez obie pary skrzydeł szeroka czarna wstęga. Czułki posiada grzebykowate.Latają w maju oraz czerwcu, gąsienice występują natomiast od czerwca do sierpnia i żerują na drzewach owocowych. Rozpiętość skrzydeł dochodzi do 15 cm.






5000 uderzeń na minutę

 Fruczek Gołąbek ( Macroglossum stellatarum- Linnaeus 1758) potrafi poruszać w locie swoimi skrzydłami 5000 razy na minutę, jest to absolutny rekord wśród motyli na świecie. Należy do rodziny zawisakowatych i jest ćmą latającą w ciągu dnia. Jego rozpiętość skrzydeł wynosi od 5 do 7 cm. Ma szarobrązowe skrzydła, tylne są pomarańczowe.  Gąsienica jest zielona  lub brązowa z niebieskim rogiem, żeruje na kwiatach przytulii. Motyl ten potrafi charakterystycznie  zawisnąć bezwładnie w powierzu nad kwiatem, wyciągnąć swoją ssawkę i pobierać nektar.




(fotopyka.cba.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz