zatytułowałam mojego bloga "motyle mego zycia" na cześć pisarza i podróznika Arkadego Fiedlera, ktory napisał ksiązkę o właśnie takim tytule. Jest dla mnie jedną z najwazniejszych pozycji w mojej biblioteczce, a sam jej autor pisząc ją (jak i wiele innych) uczy nie tylko o pięknie motyli, ale takze o tym, ze warto wierzyć w siebie i w swoje marzenia.

niedziela, 23 października 2011

Rusałka osetnik (Vanessa cardui)

  

Linnaeus,1758. 



WYGLĄD

Długość przedniego skrzydła wynosi 27-31 mm, a rozpiętość skrzydeł 55 do 60 mm. Świeżo wylęgłe motyle mają skrzydła różowej barwy, która stopniowo blednie i zmienia się w jasnopomarańczową. Nie ma dymorfizmu płciowego. Wierzch skrzydeł z pomarańczowo-czarnym wzorem oraz białymi plamkami na przednim skrzydle. Krawędź tylnego skrzydła nieco falista z rzędami czterech czarnych plamek wzdłuż brzegu zewnętrznego. Spód znacznie jaśniejszy, na przednim skrzydle powtórzony wzór z wierzchu. Tylne skrzydło marmurkowate, biało-brązowe, podobnie jak na wierzchu znajdują się cztery plamki, ale są one niebieskawe i mają pomarańczowe oraz czarne obwódki.



Gąsienica: ubarwienie zmienne, od zielonkawego do czarnego z białymi plamkami oraz czarnymi lub żółtymi kolcami, żeruje przede wszystkim na ostach, ostrożniach i pokrzywie, ale zjada także wiele innych gatunków roślin.




WYSTĘPOWANIE,ZASIĘG,ROZMIESZCZENIE

Spotykany jest od połowy maja do wrzesnia. Mają wiele pokoleń. Wiosną przylatują do nas motyle z regionu śródziemnomorskiego (Europy południowej lub Afryki północnej). W Polsce co najmniej jedno pokolenie.
Gatunek kosmopolityczny, z wyjątkiem południowej Ameryki. W większości regionow jako migrant. Stały mieszkaniec północnej Afryki, Wysp Kanaryjskich, Madery oraz pewnych cieplejszych obszarów śródziemnomorskich. Rozwijające się motyle drugiego pokolenia odlatują jesienią na południe Europy.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz