zatytułowałam mojego bloga "motyle mego zycia" na cześć pisarza i podróznika Arkadego Fiedlera, ktory napisał ksiązkę o właśnie takim tytule. Jest dla mnie jedną z najwazniejszych pozycji w mojej biblioteczce, a sam jej autor pisząc ją (jak i wiele innych) uczy nie tylko o pięknie motyli, ale takze o tym, ze warto wierzyć w siebie i w swoje marzenia.

piątek, 15 kwietnia 2011

Rusałka pokrzywnik (Aglais urticae) + Aglais urticae ichnusa



(Linnaeus, 1758)
Jeden z najbardziej znanych i pospolitych gatunków motyli w Europie.


WYGLĄD

Długość przedniego skrzydła wynosi 25 mm. Wierzch skrzydeł jest ceglasto-pomarańczowy z czarnym rysunkiem i rzędem niebieskich plamek wzdłuż zewnętrznych, nierównomiernie powycinanych krawędzi. Od dołu pokrzywnik jest zdecydowanie mniej efektowny, ma jedynie cętkowany brunatny spód z beżowym polem na skrzydłach przednich.


Gąsienica jest żółto-czarno paskowana, pokryta żółtymi kolcami.




Na dużych wysokościach zazwyczaj większy, bo barwa podstawowa wierzchu skrzydeł jest jaśniejsza. Okazy z Laponii najczęściej są mniejsze, bo barwa podstawowa wierzchu skrzydeł jest ciemniejsza.

(zdjęcie ze strony internetowej Uniwersytetu Białostockiego)


WYSTĘPOWANIE,ZASIĘG, ROZMIESZCZENIE

Zasięg: Europa, Azja, po Japonię. Nie występuje na wyspach atlantyckich, w północno-zachodniej Afryce i na wyspach Morza Śródziemnego, z wyjątkiem Sycylii. Na Korsyce i Sycylii zastępuje go podgatunek A. u. ichnusa.
Pospolity w całej Polsce, dorosłe motyle można spotkać wszędzie. Środowiska lęgowe związane są z rośliną żywicielską o obejmują brzegi lasów, polany, przydroża, okolice zbiorników wodnych, tereny ruderalne, parki i ogrody.



BIOLOGIA

Jedno pokolenie w chłodniejszych regionach północnej Europy oraz na wysoko położonych stanowiskach południowej Europy.: koniec maja/sierpień uzależnione od sezonu i lokalizacji. Dwa lub trzy pokolenia na gorących stanowiskach: maj/październik. Zimujące okazy pojawiają się w marcu/kwietniu.Wylęgłe latem pokolenie motyli zimuje na strychach, w stajniach lub stodołach. Jaja składane są w dużych skupiskach na spodniej stronie liści. Gąsienice żerują na pokrzywach, pojedynczo lub gromadnie., a ich wysoki odsetek zostaje zjedzony przez larwy błonkówek.




 AGLAIS URTICAE ICHNUSA


ROZMIESZCZENIE
 Korsyka, Sardynia (700-2500m)

OPIS
Wierzch skrzydeł bardziej jaskrawy, czarne plamki wierzchu przedniej pary skrzydeł są nieobecne lub szczątkowe.

CZAS LOTU
 Dwa pokolenia- pierwsze na przełomie maja i października, drugie w marcu/kwietniu.

ŚRODOWISKO
 Takie samo jak u formy nominatywnej, jednak ograniczone do terenów górzystych.




Rusałka pokrzywnik:





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz