zatytułowałam mojego bloga "motyle mego zycia" na cześć pisarza i podróznika Arkadego Fiedlera, ktory napisał ksiązkę o właśnie takim tytule. Jest dla mnie jedną z najwazniejszych pozycji w mojej biblioteczce, a sam jej autor pisząc ją (jak i wiele innych) uczy nie tylko o pięknie motyli, ale takze o tym, ze warto wierzyć w siebie i w swoje marzenia.

sobota, 18 maja 2013

BUDLEJA DAWIDA

Budleja od zawsze jest znana z tego, że swoim zapachem przyciąga do siebie motyle.
Dziś postanowiłam przybliżyć Wam tą piękną roślinę.

BUDLEJA DAWIDA (MOTYLI KRZEW)
Buddleja Davidii, Butterfly bush


(zdjęcie: swiatkwiatow.pl)



POCHODZENIE

Krzew pochodzący z tropikalnych i umiarkowanych obszarów obszarów Ameryki Południowej, Azji i Afryki. Występuje tam ich około 100 gatunków. Nie każde z nich można uprawiać o ogrodach, jest to jedynie kilkanaście gatunków, a w Polsce nadal występują dość rzadko.


(zdjęcie:gardenoasis.co.uk)



OPIS/ MORFOLOGIA

Z reguły są dość wysokie, mogą rosnąć jako drzewa, ale częściej spotkać je można w postaci rozłożystego krzewu. W Polsce osiągają do około 2, a nawet 3 metrów.Jest rośliną wieloletnią. Charakteryzuje się wydłużonymi kwiatostanami, wyginającymi się pod ich ciężarem. Liście są pojedyncze i wąskie, ciemnozielone, a od spodu szaro lub biało owłosione.





(zdjęcie:drzewaikrzewyozdobne.home.pl)


KOLORY BUDLEJI

Najczęściej spotykane sa w odcieniach różu i fioletu, można także spotkać białe, różowe,czerwone lub niebieskie.





(zdjęcie:mygardenguides.com)


WYMAGANIA

Krzew motyli jest rośliną dość wymagającą i trudną w uprawie, jeśli chodzi o nasz Polski klimat. Jest narażona na przemarzanie w trakcie zimy. 
Dobrze rośnie na glebie żyznej, przepuszczalnej, w nasłonecznionym miejscu, lekko wilgotnej. Zdecydowanie nie należy jej sadzić w środowisku kwaśnym i na podmokłym terenie!
Podczas upałów radzi się je obficie podlewać, a w okresie wegetacji 2-3 razy zasilać nawozem. Na wiosnę najlepszy jest nawóz azotowy.


(zdjęcie:guardiangardencentre.co.uk)

CO ROBIĆ, GDY PRZEMARZNIE?

W sytuacji, gdy Budleja Dawida przemarza, trzeba bardzo nisko ją przyciąć, najlepiej przy ziemi. Aby temu zapobiec, radzi się rozłożyć wokół niej ściółkę z kory, trociny lub liście.

PRZESADZANIE

Najlepiej nie przesadzać starszych egzemplarzy, ponieważ posiadają długie, mięsiste korzenie, bardzo podatne na uszkodzenia.

PORA KWITNIENIA

Może kwitnąć od czerwca do października, ale najczęściej spotykaną konkretną porą jest lipiec.
Najlepszym miesiącem na jej sadzenie lub przesadzanie jest kwiecień-maj.

SZKODNIKI

Raczej nie występują.





(zdjęcie:nasionaswiata.pl)

A na zakończenie dwa filmiki, w których w rolach głównych występują budleje i motyle ;)


Budleja i motyle

Budleja Dawida

Więcej o hodowli tego kwiatu tutaj .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz