zatytułowałam mojego bloga "motyle mego zycia" na cześć pisarza i podróznika Arkadego Fiedlera, ktory napisał ksiązkę o właśnie takim tytule. Jest dla mnie jedną z najwazniejszych pozycji w mojej biblioteczce, a sam jej autor pisząc ją (jak i wiele innych) uczy nie tylko o pięknie motyli, ale takze o tym, ze warto wierzyć w siebie i w swoje marzenia.

niedziela, 8 maja 2011

Rusałka admirał (Vanessa atalanta) + Rusałka indyjska (Vanessa indica)



(Linnaeus, 1758)

WYGLĄD


Długość przedniego skrzydła wynosi 30 mm.
Rozpiętość skrzydeł; 5-6cm.



Wierzch skrzydeł jest ciemnobrunatny z pomarańczową przepaską w poprzek przedniego skrzydła, oraz wzdłuż zewnętrznego brzegu tylnego skrzydła.Na wierzchołku przedniego skrzydła znajdują się białe plamki.
Od spodu jaśniejszy, przednie skrzydło z podobnym wzorem jak na wierzchu, tylne skrzydło brunatne z zawiłym cętkowanym wzorem.



Gąsienica ma zmienne ubarwienie, na przykład ciemnoszara  zielonkawymi kolcami, brunatna ma kolce i bladożółty pasek z boku.








Jaja:





Gąsienica tuż przed przepoczwarzeniem:




Poczwarka:






WYSTĘPOWANIE, ZASIĘG, ROZMIESZCZENIE



występuje na terenie całej Europy, w Maroko, Algierii, Tunezji, na wyspach śródziemnomorskich, Kanaryjskich,Azorach, w Iranie, Gwatemali, Haiti, Nowej Zelandii i północnej Ameryce. 
W północnej cześci zasięgu (Irlandia, Wielka Brytania) występowanie w dużej mierze zależy od migracji (0-2500m)
Wiosną osobniki migrują z południowej Europy do północnej Afryki.



Rozwijające się w Polsce motyle mają dwa pokolenia, odlatują jesienią na południe Europy. Spotykane są tez osobniki zimujące.

Występuje na wielu stanowiskach, jest bardzo wyspecjalizowany do życia na pokrzywach.



Ma jedno pokolenie pojawiające się na przełomie czerwca i sierpnia. Zimujące motyle zazwyczaj pojawiają się na przełomie marca i kwietnia.


ciekawostka
spotykano go w ciepłych dniach miesięcy zimowych na wybrzeżach śródziemnomorskich.





ROZWÓJ

Jaja składane są w pobliżu wierzchołków liści roślin rosnących na otwartych, nasłonecznionych stanowiskach. Polimorficzne gąsienice żerują pojedynczo w zwiniętych liściach.
przepoczwarzenie odbywa się na łodygach liści rośliny żywicielskiej.
Zimuje w stadium motyla.





VANESSA INDICA (RUSAŁKA INDYJSKA)


(Godart, 1819)




WYGLĄD




rozpiętość skrzydeł 6-7 cm.
gatunek bardzo podobny do rusałki admirał, jest jednak nieco większy, z szerszymi skrzydłami i bardziej kanciastymi skrzydłami tylnymi.



Gąsienica jest czarno-żółta z ciemnymi kolcami, żeruje na pokrzywie.



WYSTĘPOWANIE, ZASIĘG, ROZMIESZCZENIE
 
Zasięg: Wyspy Kanaryjskie, Madera, Indie, Chiny, Japonia, Korea.
Razdko pojawiający się migrant na Fuerteventura., brak stwierdzeń z Lanzarote (prawdopodobnie przez nieodpowiednie środowisko), nie występuje na Azorach, w północnej Afryce i kontynentalnej Europie (0-1500m)

Ma wiele pokoleń, spotykany jest przez cały rok, występuje najprawdopodobniej bez okresu diapauzy.

Często spotykane na kwiatach laurów.




ROZWÓJ

roślinami żywicielskimi sa Urtica morifolia oraz parietaria. Na pierwszej z nich składa jaja, pojedynczo, rzadziej parami, na zakończeniach liści zacienionych roślin. Gąsienica żeruje przebywając wewnątrz zwiniętego liścia, w którym dochodzi do przepoczwarzenia.




ciekawostka
Hubnner w 1808 roku podał lokalizację tego gatunku w Chinach, ale jest to najprawdopodobniej błędne. Żadne populacje tego gatunku nie są znane między wyspami atlantyckimi a Indiami.




Rusałka admirał:

Rusałka admirał:

Rusałka indyjska:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz